آموزش جامع تنظیمات کامنت در اینستاگرام
آموزش جامع تنظیمات کامنت در اینستاگرام
۱۳۹۶-۰۸-۱۵
پیدا کردن گوشی گم شده یا سرقت شده اندرویدی
پیدا کردن گوشی گم شده یا سرقت شده اندرویدی
۱۳۹۶-۰۸-۱۵
مهمترین عوامل در افزایش سرعت بازی های آنلاین

مهمترین عوامل در افزایش سرعت بازی های آنلاین

مهمترین عوامل در افزایش سرعت بازی های آنلاین

 

 

پهنای باند و زمان تأخیر دو فاکتور اصلی تأثیرگذار در تجربه گیمینگ هستند. هر دوی آن‌ها اهمیت زیادی دارند و هر دو به‌طرق مختلفی روی نحوه تنظیمات شما تأثیر می‌گذارند.

پهنای باند

پهنای باند حجم اطلاعاتی است که روی شبکه ارسال و دریافت می‌شود. داشتن پهنای باند خیلی مهم است چون بدون آن نمی‌توانید بازی‌های‌تان را انجام دهید. خوشبختانه، این روزها پهنای باند کافی برای علاقه‌مندان گیم مهیا است. معمولا، پهنای باند به‌وسیله میزان دیتایی که در قالب بیت در هر ثانیه ارسال یا دریافت می‌شود ارزیابی می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر سرویس اینترنتی که ISP به‌شما ارائه می‌دهد ۲۴Mbps است به‌آن معناست که می‌توانید تا ۲۴ مگابیت در ثانیه روی شبکه دریافت کنید.

 بهترین حالت برای گیم‌های آنلاین ۳ مگابیت بر ثانیه سرعت دانلود و یک مگابیت بر ثانیه سرعت آپلود است. برای تست‌ ریل-تایم از مقدار واقعی پهنای باندی که در اختیار دارید سری به‌سایت Speed Test بزنید.

پینگ

میزان تأخیر با پهنای باند متفاوت است. این واژه به‌مدت زمانی‌که طول می‌کشد تا یک پکت دیتا از یک نقطه به‌نقطه دیگر ارسال شود و دوباره برگردد اطلاق می‌شود.

این مسئله به عوامل زیادی بستگی دارد. کیفیت کلی اتصال اینترنت، مکان شما نسبت بهسرورهای گیم مربوطه و میزان شلوغ بودن شبکه‌ای که روی آن هستید در میزان تأخیر تأثیر زیادی دارد.

هرچه این مقدار پایین‌تر باشد تجربه بهتری در گیمینگ و حتی تماس‌های صوتی/تصویری و هم‌چنین استریم خواهید داشت. چون زمانی‌که بازی می‌کنید و به‌خصوص باری‌های اکشن، باید به‌محض فشار دادن یک دکمه نتیجه کار را ببینید.

در حالت ایده‌آل، مقدار پینگ برای گیمینگ باید کمتر از ۱۰۰ میلی‌ثانیه باشد. اگر این مقدار از ۱۰۰ میلی‌ثانیه بیشتر باشد به‌احتمال زیاد کیفیت گیمینگ آنلاین بسیار پایینی را تجربه خواهید کرد. تأخیر زیاد در کارهای معمولی مانند وب بروزینگ، دانلود یا چک ایمیل‌ها اهمیت چندانی ندارد.

جیتر (پینگ اسپایک)

جیتر (Jitter) به‌تغییرات متناوب در میزان تأخیر گفته می‌شود. یعنی هرچه زمان رسیدن پکت‌های دیتا متفاوت از یکدیگر باشد، مقدار جیتر بالاتر می‌رود. فرض کنید پینگ‌هایی که روی شبکه دارید بین مقادیر ۳۰، ۱۱۹، ۴۰، ۱۶۴ و … میلی‌ثانیه در نوسان باشد. یعنی این‌که مقدار جیتر خیلی بالایی دارید.

تأخیر در دریافت پکت‌ها همواره رخ می‌دهد، اما اگر به‌طور مداوم جیتر بالایی تجربه می‌کنید بدون شک میزان تأخیرهایی که روی شبکه تجربه می‌کنید به‌طور مداوم در حال تغییر است. این حالت، بیشتر از هر چیز بیانگر وجود یک ارتباط خیلی ضعیف بین شبکه شما و سرور گیمینگ است که می‌تواند به ISP مربوط شود. برای رفع این مشکل حتما با آن‌ها تماس بگیرید.

یعنی پهنای باند اهمیت چندانی ندارد؟

دوباره به‌پهنای باند برمی‌گردیم. وقتی صحبت از گیمینگ می‌شود پهنای باند اهمیت زیادی دارد. اگر پهنای باندی که در اختیار دارید خیلی پایین مثلا کمتر از ۳Mbps است، تجربه خیلی بدی از بازی‌های آنلاین خواهید داشت. پهنای باند پایین، تأخیر را افزایش می‌دهد!

برای یک تجربه گیمینگ بهتر چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

اگر مشکلاتی در این زمینه دارید چندین کار می‌توانید انجام دهید. ابتدا، سرعت اینترنت را بررسی کنید تا بفهمید مشکل از کجاست. برای این منظور از سایت‌هایی مانند speedtest.net یا مانند آن استفاده کنید.

از وای‌فای استفاده نکنید!

اگر پینگ بالا، مثلا بالای ۱۵۰ میلی‌ثانیه دارید بهتر است سراغ اتصال کابلی بروید. با این‌کار، سریع‌ترین پینگ ممکن روی شبکه را خواهید داشت. اگر نیاز به استفاده از ارتباط کابلی دارید، کامپیوتر یا روتر را به‌جایی ببرید که ارتباط بهتری به‌شما بدهد. در این‌جا، اشاره‌ای داریم به چند نکته دیگر در مورد روتر گیمینگ:

QoS

کیفیت سرویس یا (QoS (Quality of Serivce قابلیتی است که می‌تواند یک پهنای باند مشخص به برنامه‌های خاص، گونه‌ای از دیتا یا حتی دستگاه‌ها بدهد. با این ویژگی، می‌توانید ترافیک گیمینگ یا ترافیک وارد شده از طرف کامپیوتری که برای گیمینگ استفاده می‌کنید را اولویت‌دهی کنید.

در کنار این‌ها، بهتر است روتری داشته باشید که از یک پردازنده سریع استفاده می‌کند. داشتن پردازنده سریع‌تر به‌معنی آن است که پکت‌های IP خیلی سریع‌تر از یک پردازنده کند پردازش و مسیردهی می‌شوند. این کار باعث کاهش تأخیر و بهتر شدن تجربه گیمینگ می‌شود.

.

.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *