آموزش تنظیم مودم Tenda W150D
۱۳۹۵-۰۶-۱۴
تفاوت‌های بیت و بایت در محاسبه سرعت اینترنت
مایکروسافت: مرورگر اج کماکان نسبت به رقبا انرژی کمتری مصرف می‌کند
۱۳۹۵-۰۶-۱۴

گذار پر شتاب کمپانی اپل از نسخه هفت به بعد شروع شده و در ISO8 به نقطه عطف خود رسیده است ، اپل در طی برگزاری کنفرانس توسعه دهندگان که بر اساس یک سنت همیشگی از ۸ تا ۱۲ ژوئن ( ۱۸ تا ۲۲ خرداد) در سانفرانسیکو برگزار گردید به معرفی سیستم عامل ISO9 پرداخت و پیش از آنکه این رویداد ، تغییرات گسترده ای در ساختار این سیستم عامل باشد نگاهی تازه در بهبود مشکلات پیشین و هر چه بهتر کردن تجربه کاربر از استفاده دائم این محصولات اپل بوده است .

یکی از چشم گیرترین این تغییرات ، افزایش ویژگیهای SpotLigh Search می باشد . اسپات لایت با آنچه که در آینده سبک بکارگیری و بهره برداری از این برنامه هاست به لحاظ منطقی نزدیک بوده و میتوان گفت تمرین اساسی برای توسعه دهندگان در جهت کاربردی کردن ” هوش مصنوعی ” در گجتهای همراه است و لذت داشتن دستیاری دیجیتال را برای کاربر فراهم میسازد . کاربران میتوانند همان درخواستهایی که از (Siri) داشتند با اسپات لایت در میان بگدارند . بعنوان نمونه : جستجو در مورد اتفاقات ورزشی ، وضعیت آب و هوا ، فیلمهای در حال اکران در سینما و موارد مشابه آن تنها به کمک یک کلمه کلیدی قابل دسترسی است . نتایج جستجو نیز همانند نمایشهای (Siri) در یکسری کارتهای طبقه بندی شده ارائه میگردند و تابعی از محیط جغرافیایی و زمانی میباشد ، میتوان به لحاظ تشابه آن را با GoogleNow مقایسه نمود .

موارد دستیابی به آدرسها در اسپات لایت بسیار بهینه شده و اپل بر خلاف سیاست همیشگی خود ، در IOS9 نسبت به کامل نمودن نقشه ها منطبق بر درخواست کاربران اقدام کرده است که این خود نمایانگر احساس خطر “اپل” از قدرت رقبا و نیل به دگردیسی در سازوکار ارتباط با مخاطب است با این حال امکان پیدا نمودن مکانها فقط در شهرهای بزرگ با دقت صورت میپذیرد. قرار بر این است که در ۳۰۰ شهر چین فعال شده و خدمات ApplePay اعم از تنوع فعالیت و پشتیبانی در این توزیع سیستم عامل لحاظ گردد.

یکی از امکاناتی که در نسخه های قبلی معرفی شد و هرگز موفق نبود NewsStand نام دارد . این ناکام بزرگ جای خود را در IOS9 به News داده و تا امروز تنها در آمریکا ، بریتانیا و استرالیا کاربران به این برنامه دسترسی دارند و توانایی شخصی سازی در این برنامه برای آنان فراهم است . شاید به ذهن تان رسیده باشد که بسیار شبیه Flipboard است اما اپل قدرت خود در پرداخت برنامه ها را در این خصوص بکار گرفته و به طرز معجزه آسایی در بخشهای تایپوگرافی ، تصاویر و انیمیشن نیرویی مضاعف به برنامه News بخشیده است . که این موارد شما را به جادوگری در خواندن و ارسال خبر تبدیل خواهد کرد .

یکی از نکات مهم که در نسخه های پیشین سیستم عامل اپل شکایت کاربران را در این مورد بهمراه داشت و دغدغه اصلی استفاده کنندگان دستگاههای اپل با ظرفیت ۱۶ گیگابایتی بود بروز رسانی های بسیار زیاد OTA است که سبب کاهش ظرفیت دستگاه میشد که خوشبختانه در IOS9 این امر حل شده و فضای کمتری صرف بروز رسانیهای سیستم عامل میشود بعنوان نمونه فضای مورد استفاده در Ipad Air جهت بروز رسانی OTA در نسخه پیشین ۴.۵۸ گیگا بایت بود که این امر در IOS9 به ۱.۳ گیگابایت کاهش یافته است .

از دیگر تغییرات در Ipad ویژگی چند پردازشی (MultiTasking) بود که با تغییرنام به ‘SplitView’ همراه است . این قابلیت به کاربر اجازه میدهد دو برنامه را بر روی یک صفحه اجرا کرده و عملیات مورد نظر خود را به صورت همزمان انجام دهد ، البته تنها در مدل Air2 قابل استفاده میباشد و دلیل آن حافظ RAM دو گیگابایتی دستگاه است . از دیگر ویژگیهای جدید به دو قابلیت SlidOver و Picture-in-Picture در IOS9 اشاره میکینیم :

ویژگی SlidOver به این ترتیب عمل مینماید ، هنگامی که کاربر نیاز بر برکشیدن پنجره ای بر پنجره دیگر و انجام عملیات در آن و سپس بالا آوردن پنجره زیرین را دارد به سهولت میتواند از قابلیت مورد اشاره کمک گیرد . همچنین ویژگی Picture-in-Picture همانگونه که از نامش پیداست جهت بازکردن پنجره ای شناور بر روی برنامه های دیگر مورد استفاده قرار میگیرد مثلا باز کردن ویدیویی در هنگام استفاده از پیام رسان ، این دو ویژگی در دستگاههایی که پردازنده A8X , A7 دارند قابل دسترسی میباشد .

تغییرات تازه در منبع تغذیه Iphone باعث افزایش کارایی باطری تا یک ساعت شده است . برای این منظور ویژگی LowPowerMode توسط اپل معرفی گردید که کلیه فعالیتهای سیستم عامل غیر موارد حیاتی را موقف مینماید و تقریبا عملکردی مشابه موردی است که در آبنبات چوبی آندروید از سوی گوگل معرفی شده بود . افزایش طول کاراکترهای رمز  گذاری از ۴ به ۶ یکی از نکات ارتقا یافته مباحث امنیتی در IOS9 است و بنابر ادعای توسعه دهندگان اپل سبب امن تر شدن محیط مورد استفاده میگردد.

اینها نمونه ای از افزایش کارایی IOS در نسخه جدیدش است و مدیران کمپانی اپل اعلام کرده اند ، نسخه نهایی IOS9 در پاییز ۲۰۱۵ در اختیار کاربران قرار میگیرد و دستگاه هایی که قبلا از IOS8 پشتیبانی میکردند در آن زمان به IOS9 ارتقا خواهند یافت.

منابع :

www.Cnet.com

www.GSMArena.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *