نسخه جدید تلگرام عرضه شد
نسخه جدید تلگرام عرضه شد
۱۳۹۶-۰۶-۲۰
چگونه حفره های امنیتی نرم افزارهای خود را برطرف کنیم
چگونه حفره های امنیتی نرم افزارهای خود را برطرف کنیم
۱۳۹۶-۰۶-۲۰
802.11ac چیست و کاربرد آن

802.11ac چیست و کاربرد آن

۸۰۲.۱۱ac چیست و کاربرد آن

 

۸۰۲.۱۱ چیست؟

هز زمان که شما یک روتر جدید می‎خرید اولین چیزی که احتمالا با آن برخورد می‎کنید این است که صرف نظر از مدلی که شما به دنبال آن هستید، همه این روترها در بخشی از نام یا مدل خود از عبارت ۸۰۲.۱۱ استفاده کرده‎اند. بدون درگیر شدن زیاد با جزئیات فنی، چیزی که شما باید به آن توجه داشته باشید حروفی است که بعد از این عدد آورده می‎شود که نشان دهنده هر دو نسل روتر و حداکثر سرعتی است که شما می‎توانید امیدوار باشید در نقل و انتقال بین روتر و سایر دستگاه‎های بی‎سیم به آن دست پیدا خواهید کرد.

در مورد جزئیات این استانداردها مطالب و راهنماهای زیادی وجود دارد، اما اگر بخواهیم موضوع را خلاصه کنیم دو استانداردی که امروز در مورد آنها صحبت خواهیم کرد ۸۰۲.۱۱n و ۸۰۲.۱۱ac است. برای شروع کار و روشن شدن موضوع باید بدانید که اغلب روترهایی که ظرف پنج سال گذشته ساخته شده‎اند از ۸۰۲.۱۱n پشتیبانی می‎کنند و حداکثر سرعت انتقال داده در این استاندارد ۴۵۰ مگابیت در ثانیه یا در حدود ۵۶ مگابایت در ثانیه است. البته نباید فراموش کرد که این اعداد و ارقام جنبه نظری داشته و تنها در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی قابل دستیابی است، اما با این وجود هنوز هم برای انجام اغلب کارهای روزانه حتی استریم ویدیو و بازی کفایت می‎کند.

استاندارد بعدی ۸۰۲.۱۱ac است که نسبتا جدیدتر است و در سال ۲۰۱۴ توسط انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) به تصویب رسید. از لحاظ نظری می‎توان تا حداکثر ۱.۳ گیگابیت در ثانیه یا ۱۶۲.۵ مگابایت در ثانیه را توسط آن انتقال داد. باید توجه داشته باشید که برخلاف ۸۰۲.۱۱n، ۸۰۲.۱۱ac تنها می‎تواند روی فرکانس ۵ گیگاهرتز کار کند. این فرکانس با وجود تراکم کمتر نسبت به ۲.۴ گیگاهرتز، قدرت کمتری داشته و در هنگام عبور از موانع ضعیف‎تر می‎شود. این به این معنا است که اگر روتر شما با دستگاه‎های بی‎سیم شما چند اتاق فاصله داشته باشد و یا در طبقات دیگر باشد، ممکن است انتخاب این فرکانس برای شما مناسب نباشد.

آیا واقعا به روتر ۸۰۲.۱۱ac دارید؟

از آنجا که ۸۰۲.۱۱ac نسبتا جدید است ممکن است همه روترها به آن مجهز نباشند. برای این که ببینید آیا یک روتر از این قابلیت برخوردار است تنها کافی است با دقت مدل آن را نگاه کنید تا ببینید چه توانی را می‎توانید از آن انتظار داشته باشید. معمولا تمام روترهایی که از قابلیت ۸۰۲.۱۱ac پشتیبانی می‎کنند در بخشی از نام خود از ac استفاده می‎کنند (مثل Asus RT-AC3200 یا D-Link AC3200). همچنین شما به طور میانگین برای خرید یک روتر ۸۰۲.۱۱ac باید بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ دلار هزینه کنید که برای کارهای سبک و ساده مبلغ زیادی است.

از طرفی اگر از دستگاه‎های نسبتا قدیمی‎ روی شبکه خود استفاده می‎کنید نمی‎توانید از قابلیت و سرعت ۸۰۲.۱۱ac بهره ببرید. استفاده از این استاندارد تنها در زمانی ایده‎ال به نظر می‎رسد که همه افراد خانواده بخواهند روی لپ‎تاپ یا دستگاه‎های استریم خود فیلم ۴K تماشا کنند، اما تا آن زمان، استفاده از چنین قابلیتی تنها جنبه تجملاتی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *